17 Temmuz 2015 Cuma

VİDEO: AVISHAI COHEN SORU - CEVAP SEANSI @ NORTH SEA JAZZ FESTİVALİ


By on 15:41:00

17.7.2015

Caz müzisyeni Avishai Cohen, bu yıl North Sea Jazz Festivali'nde en çok ilgi gören müzisyenlerden biriydi. Hem konser verdi hem de North Sea Jazz Club'da doğrudan dinleyicilerin sorularını yanıtladı. Bu soru-cevap seansının bir kısmını kaydettim. Özellikle genç müzisyen adayları ve tabii Cohen hayranları için ilginç bilgiler içerdiğini düşünüyorum.

"Aranızda kaç müzisyen var?" diye sorarak başladığı konuşmasında kendi hayatından anekdotlara da yer verdi Cohen. Genç bir müzisyenin "Kendi soundunuzu nasıl yarattınız?" şeklindeki sorusunu yanıtlarken, "Hayatınızı Charlie Parker'a adayabilir, onun çaldığı her notayı ezberleyip taklit ekmeye çalışabilirsiniz ama yine de onun gibi olamayabilirsiniz. Bu nedenle başkalarından ilham almaktan çekinmeyin. Ona kendi yorumunuzu eklediğinizde kendi soundunuzu da bulursunuz," diyerek yanıt verdi.

Ülkemizdeki festivallerde de müzisyenler ile dinleyicilerin bu tür soru-cevap atölyelerinin artırılması umuduyla videoyu paylaşıyorum.(Fotoğraf ve video bana aittir.)Yazan: Zülal Kalkandelen

Translate