KİTAPLARIM


http://propagandayayinlari.org/vegan.html

Zülâl Kalkandelen ve Can Başkent'in "Veganizm: Ahlakı, Siyaseti ve Mücadelesi" adlı e-kitabı, 2013 yılında Propaganda Yayınları'ndan çıktı. Veganizm üzerine Türkçe yazılan kitap hacmindeki bu ilk çalışma, söyleşi üslubunun akıcı dili ve sıcak tarzıyla zevkli bir okuma öneriyor.

Kitap, vejetaryenliğin daha ilerisi olan ve çeşitli ahlaki, diyetetik, iktisadi, politik ve felsefi motivasyonlarla gerekçelendirilen veganizmin, toplumumuzda pek sık dile getirilmeyen, siyasi gruplarda dahi yok sayılan yüzüyle tanışmak, veganizmi anlamak, onun mücadelesini öğrenmek isteyenler için, konuya kapsamlı bir yaklaşım sunuyor. Veganizmin beslenme boyutuna, ekonomik/politik açılımına ve etik boyutuna değinen üç bölüm, kitabın temel bölümlerini oluşturuyor.

Eser, Propaganda Yayınları'ndan e-kitap olarak yayınlanmıştır ve kapak tasarımı İç Mihrak Propaganda Tasarım tarafından yapılmıştır.

Kitabı aşağıdaki linklere tıklayarak satın alabilirsiniz.

Google Books (Kitabın önizlemesini buradan yapabilirsiniz.)
Google Play Store
Scribd
________________________________________


1990’lardan bu yana ülkemizin siyasi hayatına damga vuran tartışmalardan birisi İkinci Cumhuriyetçilik. Temsilcileri, temelde, Cumhuriyet devriminin halk egemenliğine değil bürokrasiye dayandığını, 1923'te kurulan Cumhuriyet'in otoriter ve jakoben bir nitelik taşıdığını ileri sürerek aşılması gerektiğini savunur. 

Bu görüşlerin izini sürdüğümüzde karşımıza İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi eski hocalarından Prof. Dr. İdris Küçükömer’in 1960’ların ikinci yarısında öne sürdüğü tezleri çıkıyor. Türk siyasal yelpazesini alt üst edip, solu sağ, sağı sol olarak değerlendiren bu tezler, günümüzdeki rejim tartışmalarına da ışık tutuyor. 

Zülal Kalkandelen, bu kitapta İkinci Cumhuriyet tartışmasının düşünsel temellerini İdris Küçükömer ekseninde irdeliyor. 

__________________________________________________

Amerika'da siyaset ve medya ilişkileri dünyası, Bush döneminde yeni muhafazakarlığın yükselişine sahne oluyor. Özellikle 11 Eylül 2001'in ardından palazlanan milliyetçilik rüzgarı ve Irak Savaşı bunun en somut kanıtı... 


Böylesi bir dönemde ABD'nin içinde bulunduğu siyasal konjonktürü, demokrasinin girdiği bunalımı ve daha da önemlisi siyasetin genel işleyişini yakından tanımak gerekiyor. Bu işleyiş ise Demokratların ve Cumhuriyetçilerin çeşitli toplantılarında, kongrelerinde biçimleniyor... 


Zülal Kalkandelen New York'ta yaşayan bir gazeteci olarak bütün bu gelişmelerin birebir tanığı aynı zamanda... Ve orada izlediği olaylar, Türkiye için de ilginç ve değerli ipuçları sağlıyor.

___________________________________________


New York´u Yaşamak ve 30 Saniyede Bush adlı kitaplarıyla tanınan Zülal Kalkandelen, bu kez evrensel bir romanla karşınızda.

New York´un çılgın gecelerinde işlenen bir cinayet, bu cinayet ekseninde sorgulanan aşk ve yaşam ilişkileri... Zülal Kalkandelen bu yapıtıyla, bir Türk yazarın evrensel boyutlardaki romanıyla tanıştırıyor okurları.

Elinizden bırakamayacağınız, nefes nefese okuyacağınız, yaşamın sorgulandığı bir aşk romanı Utanmış Sessizlik.
________________________________________


New York, dünyanın kültür ve ticaret başkenti. Pek çok kişinin rüyalarını süsleyen bir kent. Zülal Kalkandelen, New York’un ışıltılı görüntüsü ardındaki yapıyı tüm ilginç yönleriyle anlatıyor: * 11 Eylül terörünün şoku ve yükselen milliyetçilik * New York’ta çöplüklerin işlevi * kentteki yabancıların ve Türklerin yaşamı * İş bulma ve yaşama zorlukları * Turistler için gizli New York rehberi * Vejetaryenler ve veganlar için olanaklar * Gece yaşamı, müzik dünyası ve konserleri * Parkları, kütüphaneleri ve metrosu * 11 Eylül'ün bir yıl ertesinde New York * Odalarda yaşanan tek kişilik hayatlar * Metroların son durakları * New York'un parklar ve daha birçok konuda kentin toplumsal, ekonomik ve kültürel yapısına ışık tutan yazılarıyla kenti farklı bir açıdan tanımak isteyenler için ideal bir kitap. 

Translate