7 Mart 2010 Pazar

Vitrindeki Abümler 9:


By on 19:32:00

© Zülal Kalkandelen
Cumhuriyet/ 7 Mart 2010

GONJASUFI-A Sufi and a Killer (Warp Records)

Farklı olanı bulmakta öncülüğü pek kimselere kaptırmayan bağımsız plak şirketi Warp Records, yine çok konuşulacak bir albümle karşımızda.

Asıl adı Sumach Ecks olan Gonjasufi, Las Vegas’ın Nevada çöllerine yakın bir bölgede yaşayan bir rap şarkıcısı ve yoga öğretmeni.

Psychedelic rock ile elektronik seslerin başarıyla bütünleştirildiği albümün adı, ilk anda insana garip geliyor. Sufizm ile öldürmek, birbiriyle yan yana gelemeyecek iki zıt konsept... Ancak albümü dinledikçe zıtlıklardan esinlenildiği anlaşılıyor.

Örneğin, hayvanları yememek için koyun olmayı hayal eden bir aslanın itiraflarına yer veren "Sheep" adlı şarkı... ("I wish I was a sheep / instead of a lion / so then I wouldn’t have to eat / animals that are dying" diyor bu şarkıda Gonjasufi...)

Ayrıca, albümdeki dünyevi ve mistik konularla ilgili şarkı sözleri, Flying Lotus, Mainframe ve The Gaslamp Killer gibi isimlerin gelenekselin dışına çıkarak çelişkilerden yararlandığı prodüksiyon da bu tarzla uyum içinde.

Gonjasufi, acid rock türü şarkılarda ya da baladlarda geniş bir yelpazede çok iyi kullanabildiği sesini, yoga dersleri sırasında mikrofon kullanmak istemediği için, diyaframını güçlendirmeye çalıştığı sırada geliştirmiş.

Sun Ra ve Seasick Steve havası hissedilen müziğin üzerine, bir de bu etkileyici vokal eklenince, her şarkısıyla fark edilecek bir albüm olmuş.

Albümde Türk dinleyiciler için hoş sürprizler de var. “I’ve Given” adlı şarkı, Erkin Koray’ın “Senden Başka Kimse Yok İçimde” adlı şarkısının üzerine kurulmuş.

Koray'ın "Yağmur" adlı parçası ise, Gonjasufi'nin birkaç yıl önce The Gaslamp Killer ile yorumladığı "Kobwebz"de çıkıyor karşımıza.

"A Sufi and a Killer", kuşkusuz yılın en iyi ve sıra dışı çalışmalarından birisi. Albümü dinlemek için buraya tıklayın.

-

Yazan: Zülal Kalkandelen

Translate